نگاهی کلی بر شهر مسکو

اولین چیزی که با نام مسکو به ذهن می رسد این است که این کشور پایتخت کشور روسیه می باشد . اگر تلفظ این شهر را به روسی میخواهید بدانید به صورت مسکوا (Москва ) گفته می شود .این شهر زیبا مساحتی حدود 2511 کیلومتر مربع و جمعیتی در حدود 13 میلیون دارد . شهر  تاریخی عنوان بزرگترین شهر در قاره اروپا را دارد و به عنوان پر جمعیت ترین شهر در کشور روسیه به حساب می آید . شهر بسیار زیبای مسکو برای اولین بار در قرن 15 به عنوان پایتخت کشور روسیه انتخاب شد .

در قرون وسطی شهر مسکو بیشتر از چوب ساخته شده بود و به عنوان شهر چوبی شناخته می شد . لذا آتش برای این شهر یک خطر بزرگ بود و هر لحظه آن را تحدید می کرد و نهایت هم این تهدید به حقیقت پیوست و در سال 1547 یک آتش سوزی خیلی وحشتناک برای این شهر رخ داد و 27 هزار نفر را با خون سوزاند و هزاران خانه و کلیسا را تبدیل به خاکستر کرد . این آتش سوزی به میدان سرخ هم رحم نکرد و میدان سرخ را هم در خود فرو برد . این میدان که در آن زمان، مکان مهمی برای بازرگانان و تاجران بود و قرار های مهم در آن محل برگزار میشد تا مدت ها نام میدان آتتش را به خود گرفت .

 

رودخانه های مسکو :

با توجه به شرایط آب و هوایی مسکو و بارش شدید برف در این شهر ، رود خانه های زیادی در این شهر شکل میگیرد . به خصوص در فصل بهار این رودخانه ها به شدت خروشان هستند و معمولا هر چیزی که بر سر راهشان وجود دارد را با خود میشویند و می برند.با وجود این که در مسکو رودخانه های زیادی وجود دارد اما معروفترین رودخانه های شهر بسیار زیبای مسکو عبارتند از : رودخانه مسکو ، سخودنیا ، ستون یائوزا.

ساکنان مسکو :

مسکو شهری است که تنوع قومی در آن زیاد است. اگر بخواهیم از اولین خارجی هایی که به مسکو سفر کرده و در این شهر اقامت کردند یونانی ها بودند . که مذهب ارتدکس را هم در این شهر رواج داده اند . اما اگر بخواهیم از قرن 19 تا به حالا را در نظر بیریم تعداد گروه های خارجی من جمله آشوری ها و کولی ها در مسکو بسیار زیاد شده است . یکی از علت هایی که در این شهر از اقوام مختلف دیده می شود وجود دانشجویان ساکن در این شهر است . در سال های اخیر با توجه به این که تعداد دانشجویان ایرانی نیز زیاد شده است . وجود ایرانی ها در مسکو به مراتب رو به رشد است .


 

باغ های مسکو :

در مسکو پایتخت روسیه پهناور باغ های زیادی در خود دارد . یکی از افرادی که باعث ایجاد باغ های زیادی در مسکو بوده است تزار آلكسي ميخائيلوويچ بوده . او باغ های زیادی را در مسکو به وجود آورده است . یکی از باغ وحش های قدیمی مسکو باغ وحش مسکو می باشد که در سال 1864 افتتاح شد . در زمان افتتاح تنها 286 جانور را در خود جای داده بود اما با گذشت زمان هم اکنون 7500 جانور در آن جای دارد . تزار آلكسي ميخائيلوويچ باغ های فراوانی را از خود به جای گذاشته است . باغ های تفریحی ، باغ وحش و باغ های دارویی نیز از ابتکارات دیگر او بوده است . ایبن باغ دارویی در کنار بیمارستان مسکو قرار گرفته است . اکنون این باغ گیاهی به دانشگاه مسکو به نام باغ نباتات واگذار شده است . باغ نباتات از هزاران نوع گیاه را در خود دارد . این گیاهان از گشور های مختلف من جمله هند ، آمریکا ، سیبری ، اروپا و .... وارد شده است .

یکی دیگر از باغ نباتات در اطراف مسکو ایجاد شدهخ است . این باغ حدود 2500گیاه را از گوشه کنار دنیا در خود جای داده است .

مراکز آموزش در مسکو :

اگر بخواهیم مرکز آموزش عالی را در روسیه نام ببریم مسکو حرف اول را در روسیه میزند . این شهر بزرگ و تاریخی ، بیش از 80 مراکز علمی ، دانشگاهی و انستیتو دارد . در روسیه شهر مسکو را به عنوان مرکز فرهنگی کشور می شناسند .
مسکو به وقت محلی :

در شهر مسکو اختلاف  ساعت با تهران در حدود 30 دقیقه می باشد . در واقع به وقت محلی تهران نیم ساعت از مسکو جلوتر است .

 

اگر قصد شناخت روسیه اماکن تفریحی ، تاریخی ، مراکز خرید ، تور روسیه و.... را دارید با راشافا همراه باشید .

 

*نگاهی کلی بر شهر مسکو را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

*این مطلب چطور بود؟

بستن
آسمان خراش های هفت گانه مسکو
نگاهی کلی بر شهر مسکو
نگاهی کلی بر سنت پترزبورگ
مترو مسکو

ثبت نام کاربر جدید

قبلا ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید
ثبت نام با گوگل یا

ورود

ورود با گوکل یا رمز عبور را فراموش کرده اید؟

جستجو